HP PageWide XL je řada velkoformátových produkčních tiskáren umožňujících tisk až do šíře 101cm
Přepis článku níže, text Tereza Finková, foto archiv Copy General
Precizní německý stroj byl dvojici expertů z Copy Generalu, Jaroslavu Kaslovi a Filipu Hančíkovi, představen v roce 2019 během návštěvy výrobního závodu ve Wuppertalu. Rozhodli se pro odvážný krok a umělecký skener zakoupili. Věděli, že dokáže skvělé věci, ale netušili, že jim tak trochu „přijde vhod“ koronavirová pandemie. Když se v půlce března uzavřely kulturní instituce a výstavy se přesunuly na on-line platformy, objevil se na scéně WideTEK 36Art.
„Zorganizovali jsme setkání pracovníků muzeí a galerií nejprve v Západočekém muzeu v Plzni a poté v Památníku národního písemnictví, skener jsme tam představili a oběma institucím jsme ho zapůjčili. Abychom zdůraznili jednu z jeho největších výhod, a to 3D snímání struktury a plastických vlastností materiálu, nechali jsme na různé povrchy natisknout naskenovaný obraz. Pastózní tahy štětcem, patrné na originálním plátně, z kopie nezmizely, barevnost zůstala identická. Mezi tisky jsme samozřejmě postavili i originál a vyzvali jsme odborníky, aby ho rozpoznali. Z menšího odstupu to vůbec nebyl lehký úkol,“ vysvětluje Jaroslav Kasl. Oproti focení má nový skener i jiné výhody – nepotřebujete ateliér, svícení, prostprodukci. Rozlišení přístroje je až 1128 Mpx, takže zachytí i ty nejmenší detaily. Velký rozdíl je také v ušetřeném čase – rychlost barevného skenování je při 300 dpi 42 mm za vteřinu. A na rozdíl od profesionálního fotografa může u skeneru stát vyškolený kurátor nebo technický pracovník.
První instituce, která si WideTEK 36Art vyzkoušela, bylo Západočeské muzeum v Plzni. Pod skener se dostaly nejrůznější exponáty, jako vyšívaná košile, peříčka, kniha ze středověku mapující provázanost českých šlechtických rodů... Shodou okolností v té době získalo muzeum do svých sbírek vzácný nález – zlaté a stříbrné dukáty vysoké hodnoty. Po očištění byly všechny mince najednou během krátké chvilky naskenovány, a to z obou stran. Pro všechny to byla neuvěřitelná úspora času. Místo focení každého kousku zvlášť byl zhotoven hromadný snímek včetně nejmenších detailů. Skener si letos v lednu zapůjčila například i Alšova jihočeská galerie, která během dvou týdnů zdigitalizovala na dva a půl tisíce obrazů. Zemědělské muzeum se pro přístroj nadchlo natolik, že jeden zakoupilo a právě s ním převádí do digitálního archivu svůj depozitář.
V majetku společnosti Copy General tak zůstává jeden umělecký skener, který je umístěn na pobočce v Londýnské ulici. Ten slouží také jednotlivcům, kteří sem, nyní po předchozí telefonické nebo on-line domluvě, mohou přinést svůj soukromý obraz a dopřát mu adekvátní, dokonalou digitální kopii.