Zpět na články

Srovnání HP DesignJet Z9+ a HP DesignJet Z6

14. 8. 2018


Jaké jsou hlavní rozdíly mezi grafickými tiskárnami HP DesignJet Z6 a Z9+? Jak je poznáte v praxi? A jakou tiskárnou zvolit?

Obě tiskárny mají totožné konstrukce, stejně vypadají a využívají stejnou technologii zpracování obrazu, tiskové hlavy i typ inkoustů. Obě řady pořídíte také ve třech stejných variantách - Jednorolová 24 palcová (610mm maximální šířka tisku), jednorolová 44 palcová (1118mm sířka tisku) a konečně dvourolová 44 palcová varianta, která u Z6 i Z9+ disponuje integrovaným automatickým podélným řezákem.

Jak lze vyvodit z názvu, hlavní rozdíl je odvozem od počtu používaných tiskových barev, resp. inkoustových náplní. Z6 jich používá 6 (azurová, purpurová, žlutá, matná černá, foto černá a chromatická červená), Z9+ logicky 9 (navíc má ještě šedivou, chromatickou modrou a chromatickou zelenou). "Plus" v názvu označuje možnost dokoupit volitelně modul s desátým inkoustem - Gloss enhancerem, který zabraňuje efektu bronzingu.

Jak jsou vidět rozdíly v počtu inkoustů při tisku?

Pro někoho na první pohled takřka neznatelné. Obě tiskárny vytisknou fotku velmi dobře. Zkoumavý profesionální fotograf nebo vizuální nadšenec ale postřehne rozdíly například v přechodech zelené nebo při tisku černobílých fotek. Zde je znát, že Z9+ disponuje šedivým inkoustem navíc a při pečlivém zkoumání zkušené oko rozdíl pozná. Z9+ má také integrovaný spektrofotometr (Z6 používá k barevným kalibracím densitometr), takže pokud nepoužíváte externí zařízení a chcete 100% jistotu barevné přesnosti, i to bude pro vás argument. Pro velmi kvalitní tisk fotek a grafiky pro většinu "běžných lidí" Z6 bohatě dostačuje (fotoobrazy, plakáty, retail,..), navíc nabízí o vyšší rychlost tisku a o něco nižší cenu. Profesionální fotografové, a ti, kteří hledají nejvyšší kvalitu tisku v segmentu nebo nátiskové zařízení, pak sáhnou po Z9+.

řada HP DesignJet Z9+

řada HP DesignJet Z6

 

image